WIELCY KRESOWIACY - ARTUR OLECH
22 CZERWCA 1940 – WE LWOWIE NA BATORÓWCE URODZIŁ SIĘ ARTUR OLECH – BOKSER, DWUKROTNY WICEMISTRZ OLIMPIJSKI.
Był synem Tadeusza, ludwisarz, który odlewał dzwony dla kościołów i nauczycielki Felicji. Miał trzy siostry: Jadwigę, Annę i Alinę dwóch braci Witolda i Zbigniewa. Po wojnie w ramach ekspatriacji opuścił Lwów i wyjechał na Ziemie Odzyskane. Ukończył Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Uprawiał sport między innymi piłkę nożną i kolarstwo. W 1955 roku wraz z bratem Zbigniewem bliźniakiem trafił do wrocławskiej Jednostki Wojsk Zmechanizowanych gdzie pod opieką Ryszarda Walugi rozpoczęli uprawianie pięściarstwa. Robili szybkie postępy kontynuując karierę sportową w barwach Pafawagu, gdzie ich bokserskie umiejętności rozwijali: Wacław Krupiński „Wania” i Michał Szczepan. Byli bardzo do siebie podobni toteż rozróżniano ich po zadawanych ciosach. Zbyszek boksował z prawą ręką wysuniętą do przodu, a Artur z lewą.
Artur Olech w swej karierze reprezentował Gwardię Wrocław, a następnie Gwardię Łódź i Zielona Górę. W latach 1962, 1963, 1965, 1966 był 4-krotnym mistrzem Polski.
W Tokio wyraźnie górując nad rywalem nie znalazł uznania w oczach sędziów, w Meksyku pokonanie reprezentanta gospodarzy leżało poza możliwościami Europejczyka, a poza tym prowadził ich do boju Polak Henryk Nowara, który o Olechu wiedział prawie wszystko. Z przygotowaniem taktycznego planu walki nie było więc żadnych kłopotów. Dzielny lwowianin z Wrocławia stoczył w swojej karierze 315 walk z których wygrał 281, zremisował 4 i przegrał 30.
Po zakończeniu kariery zawodniczej – pedagog, nauczyciel wf w szkole policyjnej (major). Zasłużony Mistrz Sportu odznaczony m.in. złotym i dwukrotnie srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim OOP. Zmarł w sierpniu 2010 roku. Na olimpiadach w Tokio 1964 i Meksyku 1968 zdobył srebrne medale. Stoczył w ringu 315 walk, z których przegrał tylko 12. Jego karierę przyćmiewa fakt, że podczas służby 31 sierpnia 1982 roku, w trakcie stanu wojennego, brał udział w rozpędzaniu demonstracji zorganizowanej w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych przez NSZZ „Solidarność”. W czasie demonstracji zginął protestujący opozycjonista Kazimierz. Michalczyk. Z uwagi na śmierć Olecha śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.
Artur Olech zmarł 13 sierpnia 2010 roku we Wrocławiu.Spoczywa na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
Artur Olech 1969. Autor Ion Mihăică. Źródło: commons.wikimedia.org

